Centerboard Eyeglasses OX8163-0355 55-17 141 Polished Clear Frames by Oakley
$270
Details
Oakley eyeglasses CENTERBOARD - Polished Clear, Frame: Polished Clear / Crystal, Lens: Clear demos with imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10527724 |
| MPN | OX8163-0355 OX 8163-0355 |
| GTIN | 888392476012 |
| Model | CENTERBOARD |
| Color | Polished Clear |
| Lens Color | Clear demos with imprint |
| Frame Color | Polished Clear / Crystal |
| Temple Length | 141 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Department | Unisex |
| Style | Rectangle |
| Type | Eyeglasses |
| Features | Full Rim |
| Frame Material | Plastic / Metal Rubber |
| Vertical | 42 mm |