Crosslink High Pwr OX8117-0252 Polished Black Eyeglasses Frames 52/17 by Oakley
$211
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Polished Black, Manufacturer: 0252
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10534413 |
| GTIN | 888392268372 |
| Model | Oakley Crosslink High Pwr OX 8117-0252 |
| Frame Color | Polished Black |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 143 mm |
| Frame Width | 130mm |
| Lens Width | 52mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Vertical | 32 mm |
| Frame Material | Acetate Plastic |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Theme | Cartoon TV & Movie Characters Celebrity Classic Clubwear Cosplay Designer Fairytale & Fantasy Geek Goddess Goggles Hippie Hipster Logo Love Modern Movie Music Nerd Novelty Preppy Princess Punk Retro Rock Rockabilly School Superhero Teacher |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 0252 |