OY8014-0446 Round Out Youth Fit Black Ink Eyeglasses by Oakley
$165
Details
Oakley eyeglasses Crooslink Youth - Frame: Black Ink
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10535625 |
| GTIN | 888392491435 |
| Model | Oakley Crooslink Youth |
| Frame Color | Black Ink |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 46 mm |
| Temple Length | 133 mm |
| Vertical | 29 mm |
| Department | Unisex Kids |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Theme | Designer |
| Age Group | Youth |
| Personalized | No |
| Frame Material | Plastic |
| Features | Full Rim |