Eyeglasses Slender OX8193-0459 Xxl Large 59-18 146 Matte Olive Ink Frames by Oakley
$414
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Matte Olive Ink, Lens: Demo with Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10555999 |
| Model | OX8193-0459 |
| Frame Color | Matte Olive Ink |
| Lens Color | Demo with Imprint |
| Frame Width | 149 mm - Extra Large |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 59 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Temple Length | 146 mm |
| Vertical | 47 mm |
| Pattern | Matte |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic |
| Style | Rectangle |
| Features | Full Rim Adjastable Nose Pads Wide Fit Large Size |