Men`s MS9 Grey Dial Brown Leather Band Quartz Watch DZ1863 by Diesel
$190
Details
Diesel watch - Dial: Gray, Band: Brown, Bezel: Gray
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
Product Specs
| Brand | Diesel |
| SKU | 10839833 |
| MPN | dz6813 |
| Model | DZ1863 |
| Bezel Color | Gray |
| Band Color | Brown |
| Dial Color | Gray |
| Band Width | 22 mm |
| Case Size | 43 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Closure | Buckle |
| Reference Number | dz6813 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Left |
| Department | Men`s |
| Type | Wristwatch |
| Caseback | Solid |
| Band Material | Leather |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dress |
| Features | Easy To Read Chronograph |
| Case Material | Stainless Steel |
| Age | Modern (2000-present) |
| Display | Analog |