Hydra OO9229 0137 Black Ink/prizm Black Mens Sunglass by Oakley
$202
Details
Oakley sunglasses Hydra - Frame: Black, Lens: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10871832 |
| MPN | OO9229-0137 |
| GTIN | 888392593412 |
| Model | Oakley Hydra |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Black |
| Bridge Size | 14 mm |
| Frame Size | XS (122 mm) - Base 5 |
| Lens Width | 137 mm (Single Lens - Shield) |
| Temple Length | 140 mm |
| Style | Shield |
| Department | Men |
| Features | Oakley Case & MF Bag Included |
| Frame Material | O-Matter |
| Lens Height | 53 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Technology | Anti-Reflective |
| Pattern | Solid |
| Personalized | No |
| Theme | Sports |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UV400 UVA UVB & UVC |
You might also like
Oakley Hydra 009229 Grey Ink/prizm 24K Sunglasses - Frame: GREY INK, Lens: 24K
Oakley Hydra Black Ink Prizm 24K OO9229-08 Sunglasses - Frame: Black, Lens: Gold
Oakley Men`s Hydra Prizm Translucent Blue/prizm Jade One Size Sunglasses - Translucent Blue/Prizm Jade, Frame: Blue, Lens: Green
Oakley Unisex 0Oo9229 Hydra Sunglasses - Translucent Blue / Prizm Jade - Jade, lens__map: Grey
Oakley Unisex 0Oo9229 Hydra Sunglasses - Black Ink / Prizm 24K - Black