Ray-ban Eyeglasses RB 7228 2000 55-21 145 Large Shiny Black Square Frames by Ray-Ban
$301
Details
Ray-Ban eyeglasses - Frame: Black, Lens: Demos with Logo Imprint
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
Product Specs
| Brand | Ray-Ban |
| SKU | 10909613 |
| Model | RB 7228 2000 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Demos with Logo Imprint |
| Frame Width | 145 mm - Large size |
| Bridge Width | 21 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 145mm |
| Vertical | 43 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic |
| Style | Square |
| Theme | Classic |
| Features | Large Size Wide Fit |