G-shock Evangelion GA-110EVA30-7AJR 110 30th Anniversary Watch Limited by Casio
$575
Details
Casio watch shock evangelion - Dial: Multicolor, Band: Multicolor, Bezel: Multicolor
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10919460 |
| Model | g shock evangelion |
| Bezel Color | Multicolor |
| Band Color | Multicolor |
| Dial Color | Multicolor |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size | 55 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Closure | Buckle |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2025 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Unisex Adults |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual |
| Features | Water-Resistant Limited Edition |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA-110EVA30-7AJR GA110EVA307AJR |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |