Permian Sunglasses OO9520-0259 Pearlized White Frame W/ Prizm Black Lens by Oakley
$202
Details
Oakley sunglasses - Frame: Pearlized White, Lens: PRIZM BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10930686 |
| MPN | OO9520-0259 |
| GTIN | 888392676009 |
| Model | OO9520-0259 |
| Frame Color | Pearlized White |
| Lens Color | PRIZM BLACK |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| LOT # | 76.80 |
| Lens Technology | Prizm |
| Materials sourced from | United States |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Rectangular |
| Theme | Designer |
| Frame Material | O Matter |
| Vertical (including frame) | 40 mm |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 15 mm |