MTP1221A-1A Men`s Collection Analogue Silver Stainless Steel Band Watch by Casio
$115
Details
Casio watch [MTP1221A-1A] Classic - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11015648 |
| MPN | MTP1221A-1A |
| GTIN | 4971850810872 |
| Model | Casio Classic |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | MTP1221A-1A |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Caseback | Screwback |
| Band Material | Stainless Steel |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | 12-Hour Dial Date Indicator Mineral Crystal Water-Resistant |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
You might also like
Casio MQ24G-9E Classic Analog Watch Goldtone Bracelet Band Water Resistant - Dial: Gold, Band: Gold
Casio Men`s AMW110-1AV Classic Stainless Steel Watch with Black Nylon Band - Band: Black
Casio Men`s Classic Watch MTP-1244D-8A with Black Dial Face Day Indicator - Dial: Black, Band: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red
Casio MTP1381L-1AV Men`s Vintage Classic Black Dial Leather Band Day Date Watch - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Casio Men’s Classic Roman Numeral Analog Watch with Steel Bracelet - Silver
Casio Classic Men`s Quartz Watches MTP-1308D-1A2 MTP-1308D-2A MTP-1308D-9A - Dial: Black, Blue, Gold, Band: Silver