Christian blacksuit S1 3I 20C0 Havana W/green Mineral Lens Sunglasses 53-19 by Dior
$365
$520
Details
Dior sunglasses BlackSuit - Frame: DARK HAVANA WITH SILVER ACENTS, Lens: GREEN MINERAL
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11016098 |
| Model | DiorBlackSuit S1 3I 20C0 |
| Frame Color | DARK HAVANA WITH SILVER ACENTS |
| Lens Color | GREEN MINERAL |
| Bridge Size | 19 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 145mm |
| Vertical | 42 mm |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Anti-Reflective |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UVA |
| Lens Material | MINERAL |
| Style | RECTANGLE |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Lightweight |
| Country of Origin | Italy |