Frogskins OX8131-0754 Matte Tortoise Brown Sunglasses Frames 54/17 by Oakley
$140
Details
Oakley eyeglasses Frogskins - Frame: Tortoise, Manufacturer: 0754
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11049930 |
| MPN | Frogskins OX8131-0754 |
| GTIN | 888392321008 |
| Model | Oakley Frogskins |
| Frame Color | Tortoise |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 137 mm |
| Frame Width | 140 mm |
| Lens Width | 54mm |
| Department | Men |
| Style | Square |
| Vertical | 43 mm |
| Bundle Listing | No |
| Frame Material | Plastic |
| Age Group | Adult |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Cartoon TV & Movie Characters Celebrity Classic Clubwear Cosplay Designer Fairytale & Fantasy Geek Goddess Goggles Hippie Hipster Logo Love Modern Movie Music Nerd Novelty Preppy Princess Punk Retro Rock Rockabilly School Superhero Teacher |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Color | 0754 |