Eyeglasses Hip Tone OX8182-0160 60-18 155 Xl-extra Large Black Frames by Oakley
$339
Details
Oakley eyeglasses HIP TONE - Frame: Matte Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11049939 |
| GTIN | 888392618641 |
| Model | OAKLEY HIP TONE |
| Frame Color | Matte Black |
| Frame Width | 150 mm - Extra Large |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 60 mm |
| Lens Socket Width | 60 mm |
| Temple Length | 155 mm |
| Vertical | 47 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Classic Sport |
| Features | Full Rim XXL SIZE WIDE FIT Adjustable Nose Pads Rubber Temple Tips |