Impulsive OX1129-0252 Tortoise 52/17/141 Eyeglasses by Oakley
$175
Details
Oakley eyeglasses Impulsive Tortoise - Frame: 0252 (Tortoise)
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11050523 |
| MPN | Oakley Impulsive OX1129-0252 |
| Model | Oakley Impulsive OX1129-0252 Tortoise |
| Frame Color | 0252 (Tortoise) |
| Temple Length | 141 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Department | Unisex |
| Style | Full Rim |
| Lenses | Original demo lens (Oakley) |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic |
| Age Group | Adult |
| Vertical | 33 mm |