Mudman G-shock x Toyota Land Cruiser GW9500TLC-1 Solar Men`s Watch by Casio
$602
Details
Casio watch [GW9500TLC-1] MUDMAN - Band: Multicolor, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11053693 |
| MPN | GW9500TLC-1 |
| GTIN | 889232368047 |
| Model | MUDMAN |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Multicolor |
| Max Wrist Size | 8.6-9 in |
| Case Size | 56.7mm |
| Closure | Buckle |
| Year Manufactured | 2024 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 15 mm |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Sport Travel |
| Features | Alarm Altimeter Backlight Chronograph Date Indicator Day/Date Day Indicator Easy to Read/Large Numerals GPS Solar Powered Thermometer Timer Water-Resistant World Time |
| Case Material | Resin (Bio-based) / Stainless steel Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Complications | Alarm |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GW9500TLC-1 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Rubber Resin |
| Chronograph Type | Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Digital |
| Country of Origin | Japan |