Eyeglasses Futurity RS OX8186-0456 56-16 139 Matte Blue Steel Frames by Oakley
$339
Details
Oakley eyeglasses FUTURITY - Frame: Matte Blue Steel
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11053971 |
| Model | FUTURITY RS OX8186-0456 |
| Frame Color | Matte Blue Steel |
| Frame Width | 140 mm - Extra Large |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Width | 56 mm |
| Lens Socket Width | 56 mm |
| Temple Length | 139 mm |
| Vertical | 43 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Classic Sport |
| Features | Full Rim XXL SIZE WIDE FIT Adjustable Nose Pads Rubber Temple Tips Interchangeable Nose Pads |