Nxtlvl Eyeglasses OX8028-0356 56-17 123 Polished Clear Silver Frames by Oakley
$614
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Polished Clear, Lens: Demos with Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11107896 |
| Model | OX8028-0356 |
| Frame Color | Polished Clear |
| Lens Color | Demos with Imprint |
| Frame Width | 140 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 56 mm |
| Lens Socket Width | 56 mm |
| Temple Length | 123 mm |
| Vertical | 41 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Metal Plastic Rubber Temple Tips |
| Theme | Sports |
| Features | Full Rim Rectangular |