Divers Sixty-five Green Dial Men`s Watch 01 733 7707 4357-07 5 20 45 by Oris
$1768
$2600
Details
Oris watch - Face: Green, Dial: Green, Band: Brown
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
Product Specs
| Brand | Oris |
| SKU | 11131640 |
| GTIN | 7612611032481 |
| Model | 01 733 7707 4357-07 5 20 45 |
| Band Color | Brown |
| Face Color | Green |
| Dial Color | Green |
| Case Size | 40.00 mm |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number | 01 733 7707 4357-07 5 20 45 |
| Band Material | Leather |
| Band/Strap | Leather |
| Case Finish | Brushed |
| Case Material | Stainless Steel |
| Caseback | Solid |
| Watch Shape | Round |
| Department | Men`s |
| Style | Sports |
| Case Thickness | 13.14 mm |
| Closure | Tang |
| Bezel Type | Uni-Directional Rotating |
| Water Resistance | 100 Meters - 330 Feet |
| Indices | Circle & Stick |
| Type | Watch |
| Gender | Men`s |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Features | Water Resistant up to 100 m Date |
| Warranty | 1-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin | Switzerland |