Evzero Blades A Sunglasses - Carbon Fiber / Clear-black Photochromic by Oakley
$329
Details
Oakley sunglasses - Carbon Fiber/Clear Black Iridium Photochromic, lens__map: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11135645 |
| MPN | 0OO9454A |
| color | Carbon Fiber/Clear Black Iridium Photochromic |
| Style | SUNGLASSES |
| age_range_description | Adult |
| item_package_quantity | 1 |
| unspsc_code | 42142905 |
| import_designation | Made in the USA or Imported |
| recommended_uses_for_product | General everyday use in bright sunlight conditions |
| part_number | 0OO9454A |
| target_gender | male |
| model_number | OO9454A |
| supplier_declared_dg_hz_regulation | not_applicable |
| sport_type | Miscellaneous |
| sunglasses_form | shield |
| item_name | Oakley Mens OO9454A EVZero Blades Low Bridge Fit Rectangul.. |
| product_site_launch_date | 2019-05-14 |
| model_name | Evzero Blades (A) |
| target_audience | Men |
| item_type_keyword | sunglasses |
| lens_color_map | Clear |
| item_shape | Rectangular |
| department | mens |
| special_feature | photochromic |
| ultraviolet_light_protection | True |
| material | Plastic |
| polarization_type | Non-Polarized |
| manufacturer | Oakley |