Plazma Sunglasses Matte Retina Burn Neon Green Prizm Road OO9019-0459 by Oakley
$298
Details
Oakley sunglasses - Frame: Green, Lens: Prizm Road, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11136826 |
| MPN | OO9019-0459 |
| GTIN | 888392555960 |
| Model | OO9019-0459 |
| Frame Color | Green |
| Lens Color | Prizm Road |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 126 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Plazma |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 2N |
| Theme | Sport |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Color | Matte Retina Burn |
You might also like
OO9019-02 Mens Oakley Plazma Polarized Sunglasses - Frame: Black
Oakley Men`s Plazma Prizm Polarized Matte Black/prizm Black One Size Sunglasses - Matte Black/Prizm Black, Frame: Black, Lens: Black
Oakley Mens Oakley Plazma A Sunglasses - Black Ink / Prizm Road - Glossy Black
Oakley Men`s Plazma Prizm Polarized Matte Black/prizm Grey One Size Sunglasses - Matte Black/Prizm Grey, Frame: Black, Lens: Grey
Oakley Plazma OO9019-10 Sunglasses White Frame Prizm Sapphire Lens 59mm - Frame: White, Lens: Blue