Conductor 0.5 OX3187-0353 53mm Polished Chrome Eyeglasses Frames by Oakley
$299
Details
Oakley eyeglasses Conductor - Frame: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11138049 |
| MPN | OX3187 |
| Model | Conductor 0.5 |
| Frame Color | Silver |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 137 mm |
| Vertical | 35 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Theme | Classic Designer Modern |
| Personalized | No |
| Frame Material | Metal |
| Features | Half Frame Half Rim Rectangular Square |