G-9000-1V Mudman G-shock Black Resin Digital Chrono 200M Sport Watch by Casio
$170
Details
Casio watch [G9000-1V] Classic - Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11138058 |
| MPN | G9000-1V |
| GTIN | 0079767859664 |
| Model | Casio Classic |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 46.3 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 16.3 mm |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | 12-Hour Dial Alarm Water-Resistant |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | G9000-1V |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Chronograph Type | Chronograph |
| Theme | Mudman |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Thailand |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Men`s Classic Digital Watch with Black Strap - W-96H-1AV - Black
Casio MQ24G-9E Classic Analog Watch Goldtone Bracelet Band Water Resistant - Dial: Gold, Band: Gold
Casio Men`s AMW110-1AV Classic Stainless Steel Watch with Black Nylon Band - Band: Black
Casio Men`s Classic Watch MTP-1244D-8A with Black Dial Face Day Indicator - Dial: Black, Band: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red
Casio MTD-1068D-7A Vintage Classic Watch MTD1068D-7A - Dial: Black, Band: Silver
Casio Men`s Classic Digital Brown Watch with Clear Dial - W-219HB-5AVCF - Brown
Casio DW905GBX-1A4 Men`s Classic Black Alarm Chronograph G Shock Watch - Dial: Digital, Band: Black, Bezel: Black