Women`s Modern Silver Dial Watch - 45P108 by Caravelle
$128
$175
Details
Caravelle watch - Dial: Silver, Band: Multicolor
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 11193035 |
| MPN | 45P108 |
| GTIN | 042429557611 |
| Model | 45P108 |
| Dial Color | Silver |
| Band Color | Multicolor |
| Case Size | 30mm |
| Lug Width | 16mm |
| Department | Women Watches |
| Type | Wristwatches |
| Style | Stainless steel |
| Features | Water resistant up to 30 Meters |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless steel |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30m |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Country of Origin | Japan |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Gender | Women |
| Bullet Point 5 | Stainless Steel Case |
| Movement Type | Quartz |
| Bullet Point 1 | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2 | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3 | Quartz movement |
| Bullet Point 4 | Silver Dial |
| Case Diameter | 30mm |
| Crystal Type | Mineral |
| Clasp Type | Foldover |
| Case Shape | Round |
| Crown | Push/pull |