Flak 2.0 XL Sunglasses OO9188-9359 Polished White Prizm Ruby W/case by Oakley
$222
Details
Oakley sunglasses - Frame: White, Lens: Red, Logo: Red
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11348696 |
| MPN | OO9188-9359 |
| Model | OO9188-9359 |
| Frame Color | White |
| Lens Color | Red |
| Logo Color | Red |
| Temple Length | 133 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Protection | 100% UV |
| Materials sourced from | United States |
| Country of Origin | United States |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Wrap |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 12 mm |
| Vertical (including frame) | 42 mm |