Sunglasses Massillon OO6029-0261 Matte Clear Frame / Prizm Black Lens by Oakley
$390
$403
Details
Oakley sunglasses - Frame: Matte Clear, Lens: PRIZM BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11355588 |
| MPN | OO6029-0261 |
| GTIN | 888392677013 |
| Model | OO6029-0261 |
| Frame Color | Matte Clear |
| Lens Color | PRIZM BLACK |
| Lens Socket Width | 61 mm |
| Temple Length | 147 mm |
| LOT # | 161.20 |
| Lens Technology | Prizm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Rectangular |
| Frame Material | Titanium O Matter |
| Theme | Designer Sports |
| Vertical (including frame) | 48 mm |
| Bridge | 12 mm |