Aikon Colours Pink Dial Diamonds Womens Watch AI1106-SS002-550-1 by Maurice Lacroix
$1226
$1400
LIMITED STOCK
Details
Maurice Lacroix watch AIKON - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11355751 |
| MPN | AI1106-SS002-550-1 |
| Model | Maurice Lacroix AIKON |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Silver |
| Dial Color | Pink |
| Band Width | 20 mm |
| Case Size | 35 mm |
| Country of Origin | Switzerland |
| Reference Number | AI1106-SS002-550-1 |
| Style | Dress/Formal Formal Luxury |
| Band Material | Metal Stainless Steel Steel |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 9 mm |
| Caseback | Solid |
| Closure | Push-Button Deployant |
| Department | Women |
| Display | Analog |
| Features | 12-Hour Dial Central Second Date Indicator Diamond Accent Luminous Hands Sapphire Crystal Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Swiss Made Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Indices | Diamond Markers Stick Indexes |
| Movement | Quartz |
| Type | Wristwatch |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured | 2020-Now |
You might also like
Maurice Lacroix Unisex Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-EEEE1-3A0-0 - Dial: Pink, Band: White, Other Dial: Pink
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-80080-300-0 - Dial: Blue, Band: Black, Other Dial: Blue
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-70070-300-0 - Dial: Green, Band: Black, Other Dial: Green
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-AAAA1-3A0-0 - Dial: Blue, Band: White, Other Dial: Blue
Maurice Lacroix Aikon Tide Men`s 40mm Quartz Swiss Made Sapphire Crystal Watch - Dial: Black, Blue, Brown, Purple, Red, White, Band: Black, Brown, Gold, Green, White, Choose from Different s: Black & Yellow
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-04010-400-J - Dial: White, Band: Red, Other Dial: White