Split Shot Sunglasses Matte Black Maritime Polarized OO9416-1164 W/case by Oakley
$298
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Green, Manufacturer: Matte Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11357612 |
| MPN | OO9416-1164 |
| GTIN | 888392403957 |
| Model | OO9416-1164 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Green |
| Temple Length | 132 mm |
| Lens Socket Width | 64 mm |
| Protection | 100% UV |
| Materials sourced from | United States |
| Country of Origin | United States |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Sport |
| Theme | Sport |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 48 mm |
| Manufacturer Color | Matte Black |