G-shock GPRH1000-9 Rangeman Gps HR Monitor Yellow Solar Men`s Watch by Casio
$664
Details
Casio watch [GPRH1000-9 GPRH10009] RANGEMAN - Dial: Black, Band: Yellow, Bezel: Yellow
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11360783 |
| MPN | GPRH1000-9 GPRH10009 |
| GTIN | 889232368146 |
| Model | G-SHOCK RANGEMAN |
| Bezel Color | Yellow |
| Band Color | Yellow |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 53.2 mm |
| Closure | Buckle |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 20.3 mm |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Octagon |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Sport Travel |
| Features | Alarm Altimeter Chronograph Compass Date Indicator GPS Solar Powered Thermometer light Stop Watch barometer |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GPRH1000-9 GPRH10009 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Digital |