CA53WF-8B Calculator Digital Watch Resin Band Negative Display CA-53WF by Casio
$106
Details
Casio watch [CA53WF-8B] Databank - White, Dial: Black, Band: White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11366963 |
| MPN | CA53WF-8B |
| GTIN | 0889232267517 |
| Model | Casio Databank |
| Color | White |
| Bezel Color | White |
| Band Color | White |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 34 mm |
| Band Width | 10 mm |
| Case Size | 34.4 mm |
| Band/Strap | Resin |
| Reference Number | CA53WF-8B |
| Water Resistance | 10 m (1 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 8.2 mm |
| Caseback | Solid |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Rectangle |
| Style | Casual |
| Theme | Solid |
| Features | Water-Resistant Calculator Alarm 12/24 h Dial Day/Date |
| Case Material | Resin |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Men`s Quartz 30 Page Databank Brown Canvas 40mm Watch AW80V-5BV - Band: Silver-Tone
Casio AW81D-2AV Blue Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver, Gray
Casio DBC-32-1A Resin Band Men’s Watch - Band: Black