Fiaba Steel Silver Dial Date Quartz Womens Watch FA1007SS0021101 by Maurice Lacroix
$1164
$1200
Details
Maurice Lacroix watch Fiaba - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11377229 |
| MPN | FA1007-SS002-110-1 |
| Model | Maurice Lacroix Fiaba |
| Dial Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Silver |
| Case Size | 36 mm |
| Band Width | 17 mm |
| Country of Origin | Switzerland |
| Reference Number | FA1007-SS002-110-1 |
| Style | Classic Dress/Formal Formal Luxury |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Features | 12-Hour Dial Central Second Date Indicator Push/Pull Crown Sapphire Crystal Seconds Hand Splash Proof Swiss Made Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Metal Stainless Steel Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Indices | Roman Numerals |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Dial Pattern | Guilloche |
| Caseback | Solid |
| Case Finish | Polished |
| Case Thickness | 10 mm |
| Closure | Push-Button Deployant |
You might also like
Maurice Lacroix Fiaba FA1104‑SS002‑E20‑1 32 mm Light Blue Diamond Quartz Watch - Dial: Light Blue With Diamonds, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba FA1104 SS002 F20 1 32 mm Pink Diamond Quartz Watch - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba Quartz Silver Dial Ladies Watch FA1003-SS002-110-1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone