Sunglasses Fuel Cell Polished Black Frame W/ Prizm Grey Lens OO9096-K260 by Oakley
$165
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: PRIZM GREY, Manufacturer: Polished Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11458131 |
| MPN | OO9096-K260 |
| Model | OO9096-K260 |
| Logo Color | Gunmetal |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | PRIZM GREY |
| Bridge Size | 19 mm |
| Lens Socket Width | 60 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| LOT # | 58.81 |
| Lens Technology | Prizm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Fuel Cell |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| Vertical (including frame) | 44 mm |
| Manufacturer Color | Polished Black |