G-shock Tough Solar Power A-c Men`s Watch AWGM100B-1A by Casio
$178
$180
Details
Casio watch [AWGM100B-1A] - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11461792 |
| MPN | AWGM100B-1A |
| GTIN | 0079767954352 |
| Model | Casio G-Shock AWGM100B-1A |
| Bezel Color | Black |
| Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 16 mm |
| Band Width | 16 mm |
| Case Size | 46 mm |
| Country of Origin | Japan |
| Bezel Type | Fixed |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 46.4 mm |
| clasp | Tang |
| Gender | Men`s |
| Series | G-Shock |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 24 h Dial Stick Indexes 12 h Dial |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 14.9 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | AWGM100B-1A |
| Caseback | Solid |
| Department | Men Adult Teen |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver Sport Casual |
| Features | Date Indicator Atomic/Radio Controlled Magnetic-Resistant Power Reserve Indicator World Time Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Timer Shock-Resistant Chronometer Backlight Alarm Fixed Bexze Push/Pull Crown Fixed Bezel |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Men`s Solar Blue Dial Black Resin Strap 46mm Watch AWGM100A-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Blue
Casio G-shock DW9052GBX-1A4 Black Resin Tough Digital Sport Men`s Watch - Dial: Black, Band: Black, Manufacturer Face: Black
Casio Tough Solar Gravity Defier World Time Alarm Men`s Watch G-1200G-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green