Ballistic M Frame 2.0 Safety Sunglasses Clear Grey Lens OO9046 W/case by Oakley
$260
Details
Oakley sunglasses - Frame: Matte Black, Lens: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11466124 |
| GTIN | 700285111384 |
| Model | OO9046 11-138 |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Clear |
| Temple Length | 135 mm |
| Lens Socket Width | 30 mm |
| Gender | Unisex |
| Protection | 100% UV |
| Country of Origin | United States |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Tinted |
| Style | Shield |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Designer |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Vertical (including frame) | 55 mm |