G-shock GMA-S2200-7A Carbon Core Guard Structure Off-white GMA-S2200 Serie by Casio
$165
Details
Casio watch - Dial: Off-White, White, Band: Off-White, White, Bezel: Off-White, White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11471839 |
| Model | CASIO G-SHOCK |
| Bezel Color | Off-White White |
| Band Color | Off-White White |
| Dial Color | Off-White White |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |
| Case Size | 48.3 × 45.7 × 12.1 mm |
| Country of Origin | Japan |
| Closure | Buckle |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | CasualSport |
| Features | Water-ResistantShock-ResistantAlarmDay/DateLED DisplayWorld Time |
| Case Material | Resin |
| Original Box | Yes |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analogue & Digital |
You might also like
Casio Men`s Watch G-shock Black and Grey Analog-digital Dial Strap GA010-1A - Dial: Black, Grey, Band: Black
Casio Men`s G-shock Clear Black Analog-digital Carbon Core B Watch GA2200SKL-8A - Dial: Black, Clear, Band: Black, Clear, Bezel: Black, Clear
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio LTP-V004D-7B Women`s Dress Stainless Steel White Dial Date Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-V004D-1B2 Men`s Dress Stainless Steel Black Dial Analog Date Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver