Frogskins Matte Brown Tortoise/prizm Tungsten XL Sunglasses OO9013-C555 by Oakley
$178
Details
Oakley sunglasses FROGSKINS - Frame: MATTE BROWN TORTOISE, Lens: PRIZM TUNGSTEN
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11507903 |
| MPN | OO9013-C555 |
| GTIN | 888392279682 |
| Model | OAKLEY FROGSKINS |
| Frame Color | MATTE BROWN TORTOISE |
| Lens Color | PRIZM TUNGSTEN |
| Temple Length | 139 mm |
| Lens Width | 54.7 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Frame Width | 137 mm |
| Department | Men |
| Lens Technology | PRIZM |
| Type | Sunglasses |
| Features | Lightweight |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| MSRP | 160 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Height | 44 mm |
You might also like
Oakley Sunglasses Frogskins Fallout Matte Brown Tortoise W/fire Iridium 24-416 - Frame: Brown, Lens: Fire Iridium
Oakley Men`s Frogskins Polarized Matte Black/prizm Black One Size Sunglasses - Frame: Black, Lens: Black
Oakley Sunglasses Limited Kokoro Frogskins Kokoro W/prizm Black OO9013-J9 - Frame: Kokoro, Lens: Black
Oakley Frogskins LX Sunglasses OO2043-02 Matte Black Ruby Iridium - Frame: Black, Lens: Ruby Iridium
Oakley Frogskins Limited Edition 35th Polished White W/prizm Grey OO9444-01 - Frame: White, Lens: Gray
Oakley Frogskins Limited Edition Aquatique Abyss w +red Iridium 24-358 - Frame: Abyss, Lens: Red
Oakley Frogskins Moto Collection Vapor W/black Iridium OO9013-37 Rare - Frame: Vapor, Lens: Black Iridium
Oakley Frogskins XS 00J9006 Matte POSEIDON/24K Iridium Sunglasses 145 - Frame: MATTE TRANLUCENT POSEIDON, Lens: 24K