Mens Black 44mm Strap Fashion Watch by Versace
$1659
Details
Versace watch Icon Active - Dial: Black, Band: Blue, Bezel: Gold
Versace is a luxurious Italian fashion brand renowned for its bold colors, intricate designs, and iconic motifs. Known for glamorous clothing, accessories, and fragrances, Versace embodies a fearless and extravagant lifestyle. With Versace, you can make a powerful fashion statement that reflects opulence and modern elegance, appealing to those who seek to stand out with confidence and style.
Product Specs
| Brand | Versace |
| SKU | 11520144 |
| MPN | VE8P00925-BLACK-OS |
| GTIN | 198218607200 |
| Model | Versace |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Blue |
| Bezel Color | Gold |
| Case Size | 44 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Lug Width | 22 |
| Department | Men |
| Type | Watches |
| Reference Number | VE8P00925-BLACK-OS |
| Style | Classic Casual Formal Luxury Sport |
| Features | Swiss Made |
| Movement | Chronograph Date Quartz |
| Band Material | Silicone |
| Display | Analog |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Year Manufactured | 2025 |
| With Papers | Yes |
| Indices | Baton Indexes |
| Watch Shape | Round |
| Number of Jewels | 0 |
| Band/Strap | One-Piece Strap |
| Country of Origin | Switzerland |
| Theme | Classic |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Case Thickness | 14.4 mm |
| Closure | Buckle |
| Unit Quantity | 1 |