Men`s Watch World Time Black Analog-digital Dial Green Strap HDC-700-3AV by Casio
$96
Details
Casio watch [HDC-700-3AV] - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Multicolor
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11543546 |
| MPN | HDC-700-3AV |
| GTIN | 0889232176413 |
| Model | HDC-700-3AVCF |
| Bezel Color | Multicolor |
| Band Color | Green |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 48 mm |
| Band Width | 20.88 mm |
| Reference Number | HDC-700-3AV |
| Case Shape | Round |
| BandWidth | 20 mm |
| Calendar | Date Day Month |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Round |
| CaseThickness | 17 mm |
| Crown | Push and pull |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 100 Meters |
| Closure | Buckle |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 14.5 mm |
| Handedness | Left Right |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Escapement Type | Watches |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Casual Classic |
| Features | Date Indicator World Time LED Display Day Indicator Chronograph Water-Resistant Luminous Hands Timer Luminous Dial Backlight Alarm 12-Hour Dial Day/Date |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Display | Analog Analog & Digital Digital |
| Manufacturer | Casio |