OX3009 Bottle Rocket 4.0 Grey with Case by Oakley
$290
Details
Oakley eyeglasses Bottle Rocket - Frame: Gray, Lens: Clear w/ ImPrint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11550956 |
| GTIN | 700285119663 |
| Model | Oakley Bottle Rocket |
| Frame Color | Gray |
| Lens Color | Clear w/ ImPrint |
| Bridge Width | 18mm |
| Lens Width | 53mm |
| Temple Length | 120mm |
| Vertical | 29mm |
| Character | Rocketeer |
| Department | Unisex |
| Type | Full Rim |
| Frame Material | Metal / Rubberized Temple Tips |