New York 44L189 Women`s Analog Chronoggraph Watch Rose Gold-tone Band by Caravelle
$109
Details
Caravelle watch - Dial: Gold, Rose, Pink, Rose Gold, Band: Gold, Pink
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 11595488 |
| MPN | 44L189 |
| GTIN | 0042429534018 |
| Band Color | Gold Pink |
| Dial Color | Gold Rose Pink Rose Gold |
| Lug Width | 18 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Case Size | 36 mm |
| Style | Dress |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Dial Pattern | Logo |
| Band/Strap | Bracelet |
| Reference Number | 44L189 |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel Metal |
| Watch Shape | Round |
| Features | Chronograph 12-Hour Dial Mineral Crystal |
| Case Material | Stainless Steel Crystal Rose Gold |
| Display | Analog |