Sutro Ti Sunglasses OO6013-02 Satin Carbon Titanium Prizm Ruby W/case by Oakley
$330
Details
Oakley sunglasses - Frame: Satin Carbon, Lens: Red, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11628341 |
| MPN | OO6013-02 |
| Model | OO6013-02 |
| Frame Color | Satin Carbon |
| Lens Color | Red |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 141 mm |
| Lens Socket Width | 134 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Shield |
| Frame Material | Titanium |
| UV Protection | 100% UV |
| Theme | Designer |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 0 mm |
| Vertical (including frame) | 53 mm |