Hstn Sunglasses Matte Carbon Crystal Gray Prizm Ruby OO9242-0252 W/pouch by Oakley
$221
Details
Oakley sunglasses - Frame: Gray, Lens: Red, Logo: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11636041 |
| MPN | OO9242-0252 |
| GTIN | 888392601858 |
| Model | OO9242-0252 |
| Frame Color | Gray |
| Lens Color | Red |
| Logo Color | Black |
| Temple Length | 142 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Protection | 100% UV |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | HSTN |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 21 mm |
| Vertical (including frame) | 52 mm |
| Materials sourced from | United States |