Celestial Andover Watch Men 35mm Two Gold Silver Gold White Dial Quartz by Invicta
$98
Details
Invicta watch Celestial Andover - Dial: Gold, Band: Gold, Silver, Bezel: Silver
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
Product Specs
| Brand | Invicta |
| SKU | 11684397 |
| MPN | 69202 |
| Model | Invicta Celestial Andover |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Gold Silver |
| Dial Color | Gold |
| Max Wrist Size | 8.1-8.25 in |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Size | 35 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern | Celestial |
| Indices | Arabic Numerals |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 11 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Caseback | Solid |
| Unit Type | Unit |
| Bezel Type | Fixed |
| Escapement Type | Cylinder |
| Watch Shape | Rectangle |
| Style | Casual |
| Features | Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number | 69202 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Steel |
| Theme | Celestial & Horoscope |
| Case Finish | Polished |
| With Manual/Booklet | No |
| Display | Analog |