Contemporary Automatic Men`s Watch RE-AV0124G00B by Orient
$800
$1125
Details
Orient watch Contemporary - Dial: Skeleton, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
Product Specs
| Brand | Orient |
| SKU | 11713636 |
| MPN | RE-AV0124G00B |
| GTIN | 4942715029760 |
| Model | Orient Contemporary RE-AV0124G00B |
| Dial Color | Skeleton |
| Band Color | Silver-tone |
| Bezel Color | Silver-tone |
| Case Size | 41 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | RE-AV0124G00B |
| Style | Watches |
| Features | Hour Minute Small Second Power Reserve Indicator |
| Movement | Automatic |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Skeleton |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Index-Roman Numeral |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Japan |
| Caseback | Transparent See Through |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 12 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 41 mm |
| clasp | Fold Over with Safety Release |
| Gender | Men`s |
| Series | Contemporary |
You might also like
Orient Star Contemporary Automatic Green Dial Watch RE-AU0107E00B - Dial: Green, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient Star Contemporary Automatic Copper Dial Watch RE-AU0108G00B - Dial: Copper, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Chronograph White Dial Men`s Watch RATX0302S10B - Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Solar-powered White Dial Watch RA-WG0604S10B - Dial: White, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Solar-powered Blue Dial Watch RA-WG0605L10B - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Chronograph Champagne Dial Men`s Watch RA-TX0301G - Dial: Champagne, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Orient Contemporary Automatic Men`s Watch RE-AV0123G00B - Dial: Skeleton, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Orient Contemporary Modern Skeleton Automatic Blue Dial Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone