GA100-1A4 G-shock X-large Red Black Ana/digi Men Watch by Casio
$136
Details
Casio watch [GA100-1A4CU] shock - Face: black, Dial: black, Band: black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11745023 |
| MPN | GA100-1A4CU |
| GTIN | 079767443924 |
| Model | G shock GA100 |
| Face Color | black |
| Band Color | black |
| Dial Color | black |
| Bezel Color | Black |
| Case Size | 53 mm |
| Band Width | 26 mm |
| Size | 55 × 51.2 × 16.9 mm |
| Country of Origin | china/Thailand |
| Gender | Men |
| Display | analog / digital |
| Movement | Quartz battery |
| Style | G-Shock |
| Shape | Round |
| Global Trade Item Number | 00079767443924 |
| Band Material | Resin |
| Case Material | Resin |
| Age Group | Adult |
| Water Resistance Rating | 200 meters / 660 feet |
| Case Thickness | 17 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Year Manufactured | 2010-now |
| With Papers | Yes |
| Band/Strap | Strap |
| Features | Alarm Calendar Time Zones |
| Reference Number | GA100 |
| Watch Shape | Round |
You might also like
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Street Spirit Limited Edition Mens Watch GA110SS-1A - Dial: Black, Band: Multicolor, Bezel: Multicolor
Casio G-shock Men`s Black Digital Shock Water Resistant Military Wristwatch - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Perpetual Alarm World Time Chronograph Quartz Digital Men`s Watch - Dial: Black-Digital, Band: Brown, Bezel: Tan
Casio G-shock Mudmaster GGB100-1A9 Quad Sensor Bluetooth Orange Men`s Watch - Dial: Black, Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone