AQ230GG-9A Vintage Analog Digital Gunmetal Watch Gold Dial by Casio
$119
Details
Casio watch [AQ230GG-9A] Vintage - Dial: Cream, Gold, Band: Silver, Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11755629 |
| MPN | AQ230GG-9A |
| GTIN | 4549526241215 |
| Model | Vintage |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Silver Black |
| Dial Color | Cream Gold |
| Lug Width | 18 mm |
| Case Size | 38 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Closure | Buckle |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 8 mm |
| Vintage | Yes |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Rectangle |
| Style | Casual |
| Features | Water Resistant Stopwatch Hourly Time Signal Alarm |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | AQ230GG-9A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio LTP1302D-1A2V Women`s Vintage Stainless Steel Date Black Dial Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Standard Analog Pink Dial Dress Quartz MTP-B145D-4AV Unisex Watch - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: No Bezel
Casio MTP1381L-1AV Men`s Vintage Classic Black Dial Leather Band Day Date Watch - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Casio AQ-230A-2A1 Ice Blue Retro Dual Time Vintage Series Digital Watch - Dial: Ice Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Vintage Gold Tone Digital Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Casio Vintage Digital Gold Watch with Illuminator - LA-680WGA-9B - Gold