Aquis Date Automatic Pink Mop Dial Unisex Watch 01 733 7770 4158-07 4 18 by Oris
$1680
$2550
Details
Oris watch - Dial: Pink Mother of Pearl, Band: Pink, Bezel: Silver-tone
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
Product Specs
| Brand | Oris |
| SKU | 11812753 |
| Model | Oris Aquis Date 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC |
| Dial Color | Pink Mother of Pearl |
| Band Color | Pink |
| Bezel Color | Silver-tone |
| Case Size | 36.5 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC |
| Style | Watches |
| Features | Date Hour Minute Second |
| Movement | Automatic |
| Band Material | Rubber |
| Display | Pink MOP |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 300 meters / 1000 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Index |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Switzerland |
| Caseback | Transparent |
| Bezel Type | Uni-directional Rotating |
| Handedness | Left |
| Bezel | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter | 36.5 mm |
| clasp | Folding |
| Gender | unisex |
| Series | Aquis Date |
You might also like
Oris Aquis Date Blue Mother of Unisex Watch 01 733 7770 4155-07 8 18 05P - Face: Blue, Dial: Blue, Band: Silver
Oris Aquis Date Green Mother of Unisex Watch 01 733 7770 4157-07 8 18 05P - Face: Green, Dial: Green, Band: Silver
Oris Aquis Date Automatic 39mm Men`s Watch 01 733 7732 4135-07 5 21 10FC - Face: Blue, Dial: Blue, Band: Brown
Oris Aquis Date Automatic 39mm Men`s Watch 01 733 7732 4157-07 5 21 10FC - Face: Green, Dial: Green, Band: Brown