EFB108D-1AV Edifice w Sapphire Crystal 100M w Date Stainless Sport Watch by Casio
$164
Details
Casio watch [EFB-108D-1AV] - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11833938 |
| MPN | EFB-108D-1AV |
| GTIN | 889232334707 |
| Model | Casio EFB-108D-1AV |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width | 47.5 mm |
| Case Size | 45 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Dial Pattern | Solid |
| Indices | Non-Numeric Hour Marks |
| Case Thickness | 11 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Date Indicator Sapphire Crystal Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | EFB-108D-1AV |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Chronograph Type | Sport Watch |
| Theme | Cronograph |
| Case Finish | Brushed |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog |
You might also like
Casio Edifice EFV620D-1A2 Chronograph Stainless Steel Blue Bezel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio EF527D-1A Men`s Edifice Black Dial SS Bracelet Chrono Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio Men`s Edifice Black Dial Resin Band Watch EFR-516PB-1A4 - Black