Holbrook S Woodgrain/prizm Deep Water Polarized Sunglasses OO9509-0553 by Oakley
$239
Details
Oakley sunglasses Holbrook - Frame: Woodgrain, Lens: Prizm Deep Water
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11869432 |
| MPN | OO9509-0553 |
| GTIN | 888392668806 |
| Model | Oakley Holbrook S |
| Lens Color | Prizm Deep Water |
| Frame Color | Woodgrain |
| Lens Width | 53 mm |
| Temple Length | 128 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 128.4 mm |
| Size | S (128mm) Sold in one unique size |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex Adults |
| MSRP | 237 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 41 mm |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
You might also like
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Mix Steel w / Prizm Sapph Pol - Steel/Prizm Sapphire Iridium Polarized, lens__map: Blue
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Kansas City Chiefs - Matte Black/Prizm Black, lens__map: Black
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Matte Black / Prizm Black Polar - Matte Black on Black/Prizm Black Polarized, lens__map: Grey
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Steel / Prizm Daily Polarized - Steel/Prizm Daily Polarized, lens__map: Purple
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Matte Black w / Prizm Tngstn Pol - Matte Black/Prizm Sapphire Iridium Polarized, lens__map: Blue
Oakley Mens Holbrook XL Sunglasses - Pol Black w / Prizm Sapphire - Polished Black/Prizm Sapphire, lens__map: Blue
Oakley Mens Holbrook Sunglasses - Jade Fade w / Prizm Jade - Jade Fade/Prizm Jade, lens__map: Green
Oakley Sunglasses Holbrook Sanctuary Swirl W/prizm Grey Polarized OO9102-V8 - Frame: Sanctuary Swirl, Lens: Gray