Sphaera Matte Black/prizm Road Unisex Sunglasses OO9403-0336 by Oakley
$240
$244
Details
Oakley sunglasses SPHAERA - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM ROAD
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11869704 |
| MPN | OO9403-0336 |
| GTIN | 888392619181 |
| Model | OAKLEY SPHAERA |
| Lens Color | PRIZM ROAD |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 134.2 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Frame Width | 134.2 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 244 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex Adults |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 50.4 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
Oakley OO9400 0268 Bisphaera Sunglasses- Steel/prizm Black - Frame: Black, Lens: Black
Oakley Bisphaera OO9400 09 Matte Black Polarized Prizm Deep Water Sunglasses - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Deep Water
OO9400-12 Mens Oakley Bisphaera Polarized Sunglasses - Frame: Matte Carbon
Oakley Sphaera Sunglasses - Frame: Matte Clear
OO9400-09 Mens Oakley Bisphaera Polarized Sunglasses - Frame: Matte Black
OO9403-13 Mens Oakley Sphaera Sunglasses - Frame: Matte Navy
Oakley Sunglasses Bisphaera Matte Black 61mm Prizm Road Lens Wrap OO9400-08 - Frame: Black, Lens: Red
Oakley Sphaera Team Usa Sunglasses- Matte Navy/prizm Golf MSRP:$251 - Frame: Black