Turbine Rotor Polished Clear/prizm Black Polarized Sunglasses OO9307-1632 by Oakley
$252
$267
Details
Oakley sunglasses Turbine Rotor - Frame: Polished Clear, Lens: Prizm Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11881110 |
| MPN | OO9307-1632 |
| GTIN | 888392294111 |
| Model | Oakley Turbine Rotor |
| Lens Color | Prizm Black |
| Frame Color | Polished Clear |
| Temple Length | 132 mm |
| Frame Width | 132 mm |
| Size | XXL (132mm) Sold in one unique size |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| MSRP | 267 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 45 mm |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
You might also like
Oakley Turbine Rotor Polarized Sunglasses Polishedclear Prizmblack Square - Frame: PolishedClear, Lens: PrizmBlack
Oakley 0Oo9307 Turbine Rotor Rectangle Sunglasses - Polished Clear / Prizm Black - Polished Clear/Prizm Black Polarized, lens__map: Black
Oakley Men`s Turbine Rotor Prizm Polarized Black/prizm Black OS Sunglasses - Polished Black/Prizm Black, Frame: Black, Lens: Brown
Oakley Turbine Rotor Matte Trans Grey Ink/prizm Road Sunglasses OO9307-3032 - Frame: MATTE TRANS GREY INK, Lens: PRIZM ROAD